Schedule (provisional)

Day/Time   Monday
01.08.
Tuesday
02.08.
Wednesday
03.08.
Thursday
04.08.
Friday
05.08.
Saturday
06.08.
GWZ              
08:30—09:15     Registration (GWZ)        
09:15—10:45     Opening of ESU Workshops
Session 3a
Teaser Sessions Workshops
Session 6a
Workshops
Session 8a
10:45—11:15     coffee break coffee break coffee break coffee break coffee break
11:15—12:45     Workshops
Session 1a
Workshops
Session 4a
Workshops
Session 5a
Workshops
Session 7a
Workshops
Session 9a
12:45—14:15     Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch
14:15—15:45     Workshops
session 2a
Projects 1 (Albertina)
Workshops
hands on
Projects 2 (Albertina)

Poster Session
(GWZ)

15:45—16:15     coffee break coffee break   coffee break coffee break
16:15—17:45   Registration (GWZ) Lecture: Lecture: Gallini Lecture: Ngue Um Workshop Results
17:45—19:15   leisure / study time     Alumnae / Alumni meeting Oxygen-DARIAH-EU Lottery
19:30   Get together
(self pay)
Communal Dinner leisure / study time Communal Dinner leisure / study time

Communal Dinner

 
Day/Time Sunday 07.08. Monday 08.08. Tuesday 09.08. Wednesday 10.08. Thursday 11.08. Friday
12.08.
Saturday 13.08.
GWZ              
08:30—09:15             Departure
09:15—10:45   Workshops
Session 1b
Workshops
Session 3b
Teaser Sessions Workshops
Session 6b
Workshops
Session 8b
 
10:45—11:15   coffee break coffee break coffee break coffee break coffee break  
11:15—12:45   Workshops
Session 2b
Workshops
Session 4b
Workshops
Session 5b
Workshops
Session 7b
Workshops
Session 9b
 
12:45—14:15   Lunch Lunch Lunch Lunch Lunch  
14:15—15:45 Excursion to the Lake of Cospuden
Projects 3
(Albertina)
Workshops
hands on

Projects 4
(Albertina)
Workshop
Results
 
15:45—16:15 coffee break coffee break coffee break coffee break  
16:15—17:45 Lecture: SUCHO
Lecture: Volodin Panel Lecture:  
17:45—19:15 leisure / study time leisure / study time Meeting of workshop leaders (GWZ) Closure of ESU  
19:30 Communal Dinner Forsthaus     Communal Dinner
  Dinner of arrivederci
Rennbahn